Víte, co se stane, když uvaříte melounové semínka? Výsledek vás bude šokovat

Věděli jste však, že to vlastně není ovoce, ale zelenina? Pěstování melounu sahá až do dob před téměř 4000 let. Tehdy se melouny dovezli z Asie do Itálie, kde se první zmínky o jejich konzumaci objevili na kresbách v bájných Pompejích. Dnes se melouny pěstují po celém světě. V Turecku a Řecku se stali "národním ovocem". V Japonsku vyšlechtili dokonce odrůdy, které nemají žádné semínka ...
Každý z nás má řadu červený meloun a zvláště během horkých letních dnů. Naproti tomu o jeho jadérka příliš nestojíme. Obvykle je považujeme za odpad a vyhazujeme.
Když vám však prozradíme, co melounové jadérka obsahují a jaké jsou jejich zdravotní přínosy, už jich víc určitě nevyhodíte.
Jedním z jejich největších přínosů je vliv na zlepšení trávení. Musí však být rozdrceny, jinak střevy jen celé projdou, aniž jsme zužitkovali jejich obsah.
Další podmínkou pro absorpci některých látek je to, že se musí uvařit. I bez vaření získá tělo mnohé vitaminy a minerály, ale ostatní důležité substance zůstanou nevyužity.

Zdravotní přínosy dýňových jadérek

Z množství zdravotních přínosů jmenujme alespoň ty nejdůležitější:
  • vysoký obsah vlákniny podporuje trávicí systém
  • odstraňují střevní parazity
  • léčí záněty v trávicím traktu
  • regenerují játra po žloutence
  • pozitivně ovlivňují svaly
  • zlepšují paměť
  • rozšiřují krevní cévy a snižují krevní tlak
  • působí diureticky (odstraňují nahromaděnou vodu z těla a otoky)
Jejich blahodárný vliv na močový systém je hlavním důvodem, proč mnozí lékaři doporučují melounové jadérka při problémech s močovým měchýřem a močovými cestami.
Navíc dokáží i odstraňovat, případně podporovat vyplavování ledvinových kamenů.

Co obsahují melounové jadérka

Melounové jadérka obsahují vysoké množství látky zvané citrulin . Jde o organickou sloučeninu se silnými antioxidačními účinky.
Tato substance také rozšiřuje cévy, snižuje vysoký krevní tlak, předchází angíně pectoris a ateroskleróze. Tím vším zajišťuje výrazně lepší prokrvení těla a celkově podporuje činnost kardiovaskulárního systému.
Kromě toho obsahují melounové jadérka i vysoké množství dalších nutričních látek, jako jsou: železo, hořčík, vápník, mangan a vitamíny A, B-komlex a C .

Recept na domácí čaj z dýňových jadérek

Na přípravu čaje budete potřebovat tyto suroviny:
  • 4 polévkové lžíce dýňových jadérek
  • 1,5 až 2 litry vody

Příprava

Postupujte následovně:
  1. Melounové jadérka nejprve rozdrťte nebo rozemele.
  2. Pak je vložte do hrnce, zalijte vodou, zakryjte pokrývkou a vařte 15 minut na mírném ohni.
  3. Po dovaření čaj sceďte a nechte vychladnout.

užívání

Připravený čaj pijte v průběhu dne. Vyrobené množství si rozdělte na 2 dny. Pak si dejte jeden den pauzu a znovu 2 dny pijte.
Čaj užívejte tímto způsobem několik týdnů.

Doporučení na závěr

Doporučujeme vám, abyste si melounové jadérka odkládali postupně v průběhu léta, protože toto ovoce není dostupné vždy. Pokud iz dovozu ho mají, v zimě bývá poměrně drahé.
Alternativou je kupovat si přímo jadérka, ty však dostat jen v některých specializovaných obchodech se zdravou výživou, případně jejich nemusí mít vždy na skladě.
Další články
loading...

Další články

loading...
Komentáře
loading...